• česky
Slide 1

Zubaře nepotřebuji, zuby mě nebolí

Slide 2

Čisté zuby se nekazí

Slide 3

Péče o dětské zoubky

Technika čištění zubů

  • Domovská stránka
  • Technika čištění zubů

Správná technika čištění zubů

Raději jednou denně, ale stoprocentně. Ukážeme vám, jak na to.

 
Znáte někoho, kdo si čistí zuby po každém jídle? Takových lidí není moc, řekněme si úpřímně. Když i někdo má tento dobrý zvyk, neznamená to automaticky, že má své zuby pod kontrolou a kazy se ho netýkají. Podle odborníků na ústní hygienu totiž stačí zuby čistit jednou denně, ale vskutku stoprocentně. Poradíme vám, jak na to.

Večerní čištění zubů nad zlato

Věděli jste, že večerní čištění je nejdůležitější? Na zubech jsou totiž po celém dni nalepené zbytky všeho, co jsme jedli a pili. A právě v noci dělají nějvětší nepořádek, protože v noci „spí“ i náš jazyk a rty, které jsou během dne přirozenými čističi zubů. Při mluvení nám ze zubů stírají povlak a zbytky potravy. Jenže v noci mají oddech a tak se nečistoty na zubech drží déle a mohou se naplno realizovat.

V průběhu dne je důležitá i činnost slinných žláz – vyrábí sliny, které ředí zubní povlak, takže také zubům pomáhají bojovat s ním. V noci ale slinné žlázy „spí“, rovněž jako jazyk či rty. No a nakonec, večer máme najvíce času, tak se můžeme zubům věnovat déle.Říká se, že čištění zubů by mělo trvat minimálně tři minuty – není  to však podmínka. Čas více-méně nerozhoduje, nejdůležitější je kvalita. Rozhodně bychom neměli odfláknout čištění zubů tím, že se po nich přeběhneme kartáčkem nahoru a dolů. A už vůbec si nemůžeme myslet, že zuby čistí pasta! Ta je jen doplněk s příjemnou vůní. Na vyčištění zubů ji v podstatě ani nepotřebujeme. O moc důležitější je vědet, jak zacházet s kartáčkem!

Chce to správnou techniku

Při čištění zubů je třeba užívat přesnou techniku, která jim zabezpečí skutečný komfort a předejdeme díky ní všem problémům se zuby. Vyzkoušejte si ji již dnes večer, je velice jednoduchá:

Začneme tak, že kartáček držíme pod 45° úhlem proti našim dásním.


Jedna půlka kartáčku se má dotýkat dásní, druhá zubů. Kartáček vedeme pomalu po oblouku horní čelisti směrem zepředu dozadu, tlačíme jím na zuby jen velmi jemně a děláme krouživé pohyby.  Stejně si vyčistíme i dolní čelist. Kartáček  taháme  od dásní k vrcholu zubů, tento pohyb zajistí nejlepší odstranění povlaku a bakterií ze zubů.
 
Stejným  způsobem vyčistíme i vnitřní plochy zubů.


Speciálně je  potřeba dat si záležet na stoličkách a vyčistit je ze všech stran,  tj. všechny jejich plochy.
Detailní návod najdete i v sekci Videa, kde najdete instruktážní video s čištěním zubů.

Videogalerie cisteni zubu

Čištění zubů

velké video

  • Domovská stránka
  • Technika čištění zubů
obrázek na pozadí