• česky
Slide 1

Zubaře nepotřebuji, zuby mě nebolí

Slide 2

Čisté zuby se nekazí

Slide 3

Péče o dětské zoubky

Zubní rovnátka

  • Domovská stránka
  • Zubní rovnátka

Začínáme se strojkem

Co udělat před nasazením strojku a jak probíhají první dny.

Mít krásné rovné zoubky je důležité nejen pro pocit sebevědomí, ale i pro dobrý zdravotní stav. Když jste se rozhodli pro strojek, přečtěte si, na co se připravit

Zbavte se zlozvyků

Ještě předtím, jak zubař – čelistní ortopéd - nasadí do úst tuto kovovou ozdobu, měli bychom se na to připravit. Důležité je například zbavit se zlozvyků jako pokládání jazyka mezi zuby, dýchání ústy, okusávaní tužky, cucání prstů a kouření. Taktéž si mnozí nositelé strojků neuvědomují, že ho je nutné šetřit, nežvýkat žvýkačky a nekousat  příliš tvrdé potraviny, protože to může strojek poškodit.
Během  nošení strojku  je celkem  důležité i to, co a jak jíme. Jídlo bychom  si měli krájet na menší kousky, tužší jídla kousat  jen zadními zuby, omezit sladké a lepkavé potraviny. Kromě tvrdého jídla, jako jsou například topinky,  je vhodné vynechat z jídelníčků i ty potraviny, které nám zalézají do zubů i za normálních okolností – například popkorn. 

Jěště před nasazením 

Dalším důležitým krokem je dát si  předem opravit všechny kazy, protože vrtání pod strojkem je mimořádně obtížné, někdy se proto musí celý aparát složit a pak spátky nasadit. Zubař by nám měl též vyřešit všechny další problémy se zuby, aby se během  nošení strojku mohly zuby „věnovat" jen vyrovnávání a aby se do nich nemuselo jinak zasahovat.

Co se děje po nasazení

Nejnáročnější je první týden po nasazení strojku. Připravte se na to, že zuby budou velmi citlivé. Zuby i celá ústní dutina si musí zvyknout na cizí těleso, které navíc způsobuje nepříjemné pocity. Zuby tlačí, natahují, posouvají - a to moc bolí. Četné jsou i bolesti dásní, nechuť do jídla a problémy při mluvení, artikulace. Nejpozději do dvou týdnů si však na strojek zuby zvyknou a už ani nebudete vědět, že ho máte.

Anketa ke článku

Nosili jste někdy zubní rovnátka?

Ano, v mládí

 

44 %

Ano, v dospělosti

 

26 %

Ne

 

30 %

celkem hlasů: 1394

  • Domovská stránka
  • Zubní rovnátka
obrázek na pozadí